להיות אמא מושלמת

"אמא, תני לי חלב", "אמא, בואי נצא לטיול, לפארק, לחברים, לאכול גלידה…". ו"אמא" ו"אמא" ו…

נשים רבות בדורנו אינן רוצות להוליד ילדים כי אינן מוכנות להשקעה כה גדולה, לכל החיים בעצם. כיצד הגענו למצב הזה ולאן הוא מוביל אותנו?

להיות אמא, זה תפקיד הדורש מאיתנו הנשים השקעה, תשומת לב, מחשבה, הכנה, מסירות ובעצם, הכל! איך ממצב של אישה משוחררת, עולם של סמארטפונים, שבו כל העולם נמצא בכף ידך, עולם בו נשים מפרנסות, מנהלות ומניעות, מייצרים מצב בו נשים יחושו הצדקה בכניסה לעולם האימהות וגידול הילדים, הדור הבא.

כיום הדילמה לא פוסחת על נשים בכל רחבי העולם, ישנן מדינות המבטיחות סכומי כסף ומענקים, על מנת לעודד נשים לילודה. קיימים כאן הרבה פרמטרים שבהם יש להתחשב, שאחד מהם הוא התא המשפחתי שעבר אף הוא שינויים בעשורים האחרונים, מעמד האישה, והקדמה בעולם.

איך אם כך, ומאיפה יבוא הרצון להולדת הדור הבא ולטיפול בו? כפי שהעולם מתקדם, כך גם כל אחד ואחת מאיתנו. בעבר חיינו והולדנו בצורה טבעית. אך עתה, העולם נמצא בכאוס כללי, שמתוכו נולדת השאלה על מהות החיים והרצון לממש נקודה, רצון פנימי, שיאפשר לנו לממש את אותה תהיה על המהות. אצל אישה הדבר משמעותי יותר, כיוון שנושא הכדאיות באמהות נמצא אף הוא בתוך התהיות.

אם כן, מהיכן ובשל מה להוליד ילדים? מצד הטבע נשים הן המולידות את הדור הבא, ולא מדובר רק בפעולה הפיזית של ההולדה, אלא בבניית הדור, בהשקעה, טיפוח וחינוך. חכמת הקבלה מסבירה כי מימוש האישה הוא בדיוק במקום הזה. אותו חיפוש שמוביל אותנו הנשים למימוש, לחלום על מצב מושלם ושלם, נמצא דווקא בתפקיד הזה. ולא מדובר על הולדת ילדים וחינוכם בלבד, אלא מדובר על תהליך בו ילד נולד, ומגדלים אותו לקראת מצב חדש, רמה חדשה, של קיום.

ילדינו נולדים, ועלינו לחנכם, לגדלם לחברה האנושית, ולשם כך נדרשת עבודה, הבנה והיכרות עם התוכנית של הטבע, אותה מלמד אותנו מיכאל לייטמן. האדם נולד עם טבע בו הוא דואג לתועלת עצמו, אין בזה רע ואין בזה טוב, אלא זהו הטבע. על זה נכתב: "יצר לב האדם רע מנעוריו", ו"עיר פרא אדם יוולד". ועלינו להוביל את אותו ילוד להבנת המציאות בה הוא חי, להבנת הקשר עם הסביבה והסובבים, הבנה וידע על מהות החיים וחוקי הטבע. והמשפחה היא המקום בו האדם מקבל את המידע וההכוונה לכך בשנותיו הראשונות, ולאחר מכן, בתוך החברה בה הוא גדל, אותה עלינו ההורים לבנות. עלינו לבנות סביבה שעוזרת לאדם להגיע למצב הבא, היותר נעלה, אותו צופן לו הטבע. ומימוש האישה הוא בדיוק בזה. יש בכל אחת מאיתנו יכולות גבוהות מאוד להוביל את אותו "ילד", לשיא ההתפתחות.

ודווקא בנקודה זו, ובה במיוחד נמצא המימוש שלנו, ההצלחה שלנו, השמחה שלנו, והשפע של העולם כולו.

להיות אמא מושלמת