יש איזה איש אחד שאני מכירה שנפגש עם אנטישמים

האמת שכולם חוץ מנציגי בני ברוך נמנעים מהאנטישמים וותכלס, אפשר לשאול, מה אתה נפגש עם אנטישמים?  מה יש לך עם שונאי ישראל? מתעבי היהודים? למה את נפגש איתם? והוא? הוא משקיע הרבה מרץ בכדי לפגוש את האנטישמים מכל העולם והוא מדבר איתם על הבראת העולם והתפקיד של עם ישראל בהבראה הזאת נושא חשוב נכון? אז בשבילו, בשביל הנושא הזה – הוא מוכן להיפגש עם כל אנטישמי שיש לו עניין בנושא. זה כבר מתחיל להישמע הגיוני, נכון? 

והוא נפגש איתם כי הוא רוצה להבין כ"יתרון האור מתוך החושך" – למה הם שונאים אותנו וככה – להבין אפילו עוד יותר טוב את העם היהודי. והוא לא רק מקשיב להם, הוא מדבר איתם, מקיים איתם דיאלוגים ואפילו חולק איתם מהחכמה האדירה שהוא חי בה – חכמת הקבלה. הייתם מאמינים? אנטישמים וחכמת הקבלה, חכמה יהודית עתיקה שעשויה בהחלט לגרום להם להיות קצת יותר זהירים באנטישמיות שלהם, ולעורר אותם לחשוב מדוע הם שונאים שנאה כל-כך לא הגיונית. רק בני ברוך יכולים לעשות דבר כזה.

והאדם הזה, מתייצב מול האנטישמים ופותח אוזניו ומחדד את לשונו ולומד בעצמו כיצד לפנות לכל העולם בתקווה שישמע וליבו יפתח – וכולם יתרגשו לגבי תפקידם בייעודו של העולם וכל לב יתרגש ביחס לייעודו בעולם. והאדם הזה לא חי באשליות, לא שואף שהאנטישמים יהפכו את עורם בעקבות השיחות שהוא מקיים איתם – הרי הוא יודע – עורם יתהפך רק מתוך השינוי העצמי והפנימי של עם ישראל. ככל שעם ישראל יתאמץ להתחבר מעל כל ההבדלים, הכוח החיובי – "המאור המחזיר למוטב" – יתעורר. וכשאנחנו נהיה בחיבור, והשנאה שלנו אחד כלפי השני תפחת, השנאה כלפינו תפחת. כך פועל הטבע. 

ומכל אלה לא נובע שהאדם הזה מכשיר שנאה, הוא רק מסביר שלשנאה יש שורש מאוד עמוק, ואפשר וצריך ורצוי וחובה עלינו לנטרל אותו – זה כנגד זה. שנאה כנגד אהבה, חיבור כנגד פירוד, אור כנגד חושך. ואנו בני הבחירה ולא הם, ואלה החיים שלנו וברעיון הזה הם תלויים. הטוב והרע שבאנושות נגרמים על ידינו ואסור לנו לברוח ממילוי משימת חיינו, זהו תפקידנו וזהו תפקידנו מאז שנוסדנו כאומה. אפשר לצעוק, לרטון, לכעוס ולא להסכים עם האיש הזה – אבל הוא? לא אכפת לו שום דבר רק מזה שיבינו שהשנאה ליהודים מושרשת בטבע והם נסחפים בזרם שניתן לעצור – בחיבור בנינו. איזה איש יקר!

 

יש איזה איש אחד שאני מכירה שנפגש עם אנטישמים